Daugiausiai apie gyvenimą prie vėjo elektrinių gali papasakoti tie, kas prie jų gyveno arba gyvena. Nors Lietuvoje aktyvi vėjo energetikos plėtra prasidėjo ne taip ir seniai, žmonių, kurie pro langą matė vėjo turbinas, tikrai egzistuoja. Mindaugas Stonkus ne tik vaikystėje gyveno prie pirmosios Lietuvoje pastatytos vėjo turbinos, bet visai neseniai įsigijo savo nuosavą nekilnojamąjį turtą – taip pat netoliese vėjo turbinų.
Netoli vėjo turbinos gyveno 8 metus
„Vaikystėje gyvenau Vidmantuose: būtent čia, netoli Palangos, yra pastatyta pirmoji vėjo turbina Lietuvoje. Kai ją statė, žmonės tikrai buvo išsigandę, nes viskas, kas nauja ir nepažinta, gąsdina. Taip pat buvo baimių dėl garso, poveikio aplinkai ir sveikatai. Vis dėlto bendruomenė su nauju „kaimynu“ susigyveno labai greitai. Turbina nuo mano namų buvo apie 400-500 metrų ir ten gyvenau 8 metus: nei aš, nei mano šeima ar kaimynai jokio neigiamo poveikio gyvenimo kokybei nepastebėjome“, – pasakoja Mindaugas Stonkus.
Paklaustas apie turbinos skleidžiamą garsą, vyras pasakoja, kad jis girdimas tik tuo atveju, kai vėjas pasisuka nuo turbinos į pastatą, tačiau garso lygis toks žemas, kad jis visiškai netrukdo. Taip pat jis priduria, kad per aštuonerius metus gyvenimo nepastebėjo šešėliavimo ar jokių kitų faktorių neigiamos įtakos sveikatai ar gyvūnams: „Vaikystės namuose turėjome gyvūnų, jie taip pat absoliučiai nereagavo į turbinas, jų nebijojo ar kitaip dėl jų nekentėjo“.
Turbinos projektuojamos tariantis su gyventojais ir atsižvelgiant į visus išorės faktorius
„Projektuodamos vėjo elektrinių parkus, bendrovės atsakingai ieško geriausios vietos turbinoms statyti. Visų pirma, šiandien statome moderniausias egzistuojančias turbinas, kurių garsas yra minimalus. Antra, prieš išrinkdami konkrečias vietas turbinoms atliekame ne vieną žingsnį siekdami įsitikinti, kurios vietos yra ne tik tinkamiausios elektrai generuoti, bet ir priimtinos gyventojams.
Atskirais vėjo matavimo bokštais tiriame vėjo stiprumą ir kryptis, matuojame, kaip visus metus kris šešėliai, kad šie nešešėliuotų aplinkos daugiau nei 30 valandų per metus, kalbamės su gyventojais ir ieškome geriausių sprendimų visiems. Būtent dėl to Mindaugas pastebi, kad nedidelis garsas girdėdavosi tik vėjui pasisukus namų link: siekiame turbinas statyti taip, kad vėjo kryptis į gyventojų būstus pūstų kuo mažiau taip siekdami sumažinti garsą“, – pasakoja Darius Narmontas, bendrovės „Evecon“, planuojančios vėjo elektrinių parką prie Širvintų ir Molėtų, atstovas.
Pasak D. Narmonto, tyrimais Europoje taip pat nebuvo nustatyta, kad turbinų šešėliavimas, garsas ar infragarsas darytų neigiamą įtaką aplinkai ar žmonių sveikatai.
Neseniai įsigijo būstą prie vėjo malūno
Mindaugas Stonkus, prie turbinos gyvenęs aštuonerius metus, visai neseniai įsigijo nuosavą nekilnojamąjį turtą Kretingos rajone, Užpelkiuose. Būstas taip pat yra prie vėjo turbinos: „Kadangi žinau, kad turbinos nedaro jokios neigiamos įtakos, pats tai patyriau savo kailiu, drąsiai rinkausi būstą, esantį apie 300 metrų nuo vėjo malūno. Ten gyvename dviese su žmona, dažnai net pamirštame, kad netoliese stovi ši elektrą gaminanti turbina“, – dalijasi vyras.
Pasak M. Stonkaus, suprantama, kodėl žmones gąsdina vėjo turbinos, tai – nepatirta nauja technologija, tačiau akcentuoja, kad verta remtis ilgamete užsienio šalių patirtimi, moksliniais tyrimais ir žmonėmis, kurie gyvena čia pat, Lietuvoje.